Взаємовідносини в родині

Найкращий спосіб зробити дитину хорошою –

це зробити її щасливою.

 Оскар Уайльд

image002В останні роки одним з найбільш розповсюджених приводів для звернення батьків до психологів є втрата взаєморозуміння з дитиною. Батьки по-різному формулюють проблеми своєї дитини, які турбують їх в даний момент: це може бути неслухняність, прояв агресії, порушення сну дитини, проблеми з харчуванням, різноманітні страхи тощо. Необхідно враховувати, що дитина не є ізольованою одиницею, і проблеми, які виникають у неї, як правило, являються відображенням взаємовідносин у родині. Саме у ранньому дитинстві закладаються базисні підструктури особистості і установки, які тяжко піддаються корекції у підлітковому, а потім і у дорослому віці. Важливим моментом у налагодженні контакту із дитиною є психоемоційний стан батьків.

 Батьківський вплив на дитину здійснюється постійно, не дивлячись на те, є він усвідомленим чи стихійним. Неусвідомлені стани батьків, їх неконтрольовані емоції можуть привести до непередбачуваних результатів у вихованні дитини. У зв’язку з цим батьки повинні більше звертати увагу на свій психоемоційний стан, особливо в періоди становлення дитини як особистості. Саме від батьків дитина отримує знання про оточуючий світ. Родина – це певний морально-психологічний клімат, для дитини це перша школа відносин з людьми.

 Саме в родині складаються уявлення про добро і зло, про порядність і повагу до інших, формуються моральні і духовні цінності. З близькими людьми в родині дитина переживає почуття любові, дружби, відповідальності, справедливості.